حقیقتاً هم شهدای شما، هم خانواده‌ها، ‌پدران، مادران و فرزندان آنان، حق بزرگی بر گردن همه‌ی ملت ایران دارند. این شهدا امتیازاتی دارند؛ یکی این است که اینها از حریم اهل بیت در عراق و سوریه دفاع کردند و در این راه به شهادت رسیدند...
صفحه اصلی » شهدای مدافع حرم » ایرانی » شهید محمد مسرور ـ فارس
منتشر شده در ۲۶ دی ۱۳۹۵ | دسته : ایرانی

شهید محمد مسرور ـ فارس

اندازه قلم

معرفی شهید

نام و نام خانوادگی: محمد مسرور

نام پدر: 

محل تولد: کازرون فارس

تاریخ تولد: ۶۶/۱/۱

تاریخ شهادت: ۹۴/۱۱/۱۶

محل شهادت: حلب، سوریه

محل دفن: کازرون فارس

وصعبت تاهل: متاهل

تعداد فرزندان: ۰زندگی نامه

 شهید “محمد مسرور” از طلبه‌های جوان و اهل شهرستان کازرون بود که در جریان عملیات آزادسازی شهرک‌های شیعه‌نشین نبل و الزهرا در سوریه به شهادت رسید.

پیکر این شهید مدافع حرم که از رزمندگان تیپ امام سجاد(ع) بود صبح روز سه شنبه ۲۰ بهمن ماه در مراسمی با حضور مردم و مسئولان  شهر کازرون تشییع و به خاک سپرده شد.وصیت نامه

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خدایی که اول آن را اولی نیست و آخر آن (را) آخری نیست. خدایی که دل را آفرید تا بوسیله آن او را بخواهیم.

آری شاهراه وصول به خدا دل است. پس باید کوشید که دل را پاک کرد و گرد و غبار تعلقات را از دل شست که دلی که در آن تعلقات باشد به خدا وصل نمی شود.

الهی دل من جای جای آن (را) گرد و غبار تعلقات گرفته است. خدایا شکرت که ما را در باب جهاد وارد کردی تا گرد و غبار تعلقات را از دل ما بزدایی. خدایا چه آرام بخش (است) از خلق بریدن و به تو پیوستن. الهی حب لی کمال انقطاع الیک و – انر – ابصارنا بضیاء نورک

خدایا عمری است سرگردان در وادی نفس حیران بودم. تو بودی که دست مرا گرفته ای و به وادی خودت رهنمود کردی. خدایا اینک گذشته ی خود  را می نگرم جز سیاهی در خود نمی بینم. آری سیاهی گناه که دفتر عمر من را سیاه کرده است ولی امیدوارم به عفو و بخشش تو که نامه اعمال مرا قلم عفو بکشی و مرا به جوار قرب خود داخل کنی که جای امنی غیر از جوار قرب تو نیست. الا بذکر الله تطمئن القلوب

به نام خداوند وصیت خود را شروع می کنم:

حقیقتا من خود را کوچک تر از آن می دانم که وصیت اخلاقی کنم چون خودم سراپا عیب و نقص هستم و از این امور صرف نظر می کنم. ائمه اطهار و قرآن به اندازه کافی نکات اخلاقی را تذکر داده اند.

و اما از برادران و هر کسی از من بدی و آزاری دیده است (می خواهم) به بزرگواری خودش مرا ببخشد. انشاءالله خداوند هم از همه تقصیر ما بگذرد.

ای برادران و آشنایان

بدانید برای هر کسی کربلایی وجود دارد. تا ما را با کربلا نیازمودند از این دنیا نمی برند. پس برادران ببینیم کجای تاریخ زندگی می کنیم.

دنیا را می نگرم، هیچ چیز جذابی، جز خداوند و نماز و قرآن و اهل بیت نمی بینم.

برادران! همیشه به یاد شهدا باشید که صراط مستقیم صراط شهداست و بس. هر کس طالب وصول الی الله است باید بداند که تنها راه آن راه شهداست. آری سیدالشهداء اسوه ی ایثار و شهادت این را به ما فهماند است که راه اصلی وصول الی الله شهادت است.

و در آخر توصیه ای به برادران طلبه: این است که در کنار علوم رسمی و عقلی در پی علوم قلبی و معرفتی هم باشند که بوسیله عبادت و اعمال نیک حاصل می شود. و الحق علوم الهی که فقط خاصه بندگان خاص خداست بوسیله اعمال صالحه به وجود می آید. نه در کتاب ها.

علم الهی را با ایثار و گذشت و اعمال صالحه (می توان) کسب کرد. این جاست که خداوند معلم انسان می شود.

پس ای برادران طلبه سعی کنید روحیه جهادی خود را نگه دارید که اگر غیر این باشد این کتاب ها حجاب اکبری می شود و تو را از جهاد فی سبیل الله باز می دارد و شیطان زمزمه هایی چون مداد العلماء افضل من دماء الشهدا در گوش تو زمزمه می کند و تو را از جهاد باز می دارد. عجب علم حصولی افضل از علم حضوری می شود.

پس برادران! بدانید که باب جهاد باب اولیاء خاص خداست. و بدانید که بالاتر از هر نیکی؛ نیکی وجود دارد تا این که شخص شهید شود، دیگر بالاتر از (آن) نیکی وجود ندارد.

شهادت خط پایان عاشقی است. شهادت آخرین مقام قرب است که احرار را فقط بدان راه می دهند و لا غیر.

اینک بدان که عرفان حقیقی؛ عرفان سیدالشهداست. عرفان امام علی (علیه السلام) است که در جهاد و جبهه ها نمایان است و آخرین مرحله عرفان را سیدالشهداء با خون خود اثبات کرده است پس گول عرفان های کذایی را نخورید که عرفان های بدون زحمت و تن پروری است.

عرفان حقیقی عرفان حسین (علیه السلام) است و بس. عرفان امام خمینی و یاران آن است.

و در آخرین فراز خود نجوایی با امام زمان، وصیت خود را تمام می کنم:

ای صاحب ما! ای سبب (اتصال) ارض و السماء! ای پسر زهرای اطهر (سلام الله علیها)!

ما در این وادی پی ظهور و زمینه ساز ظهور تو آمده ایم تا ظهورت را آماده کرده و زمین را به یاریت پر از عدل و داد کنیم.

یا مهدی (ع)! تو حسین زمان مایی. آیا در این کربلا ما را هم مطلبی؟

لبیک یا مهدی

محمد مسرورخاطرات و گزارشات

شهید مدافع حرم حضرت زینب(س) «محمد مسرور» در یکی از صفحات دفترچه یادداشت خود، ماجرای خواب دیدار با امام سجاد(ع) و بشارت خبر شهادتش را تعریف کرده است.

از این شهید طلبه‌ی مدافع حرم دفترچه یادداشتی به یادگار مانده که روی جلد آن نوشته است “راضی نیستم کسی به این دفترچه نگاه کند” و تا زمان حیات کسی به آن نگاه نکرد تا بعد از شهادت که راز دفترچه پیدا شد.

“محمد مسرور” در یکی از صفحات این دفتر خواب دیدار با امام سجاد(ع) و شنیدن خبر شهادت خود را تعریف کرده و نوشته است:

این خواب خیلی مرا خوشحال کرد. خواب دیدم که امام سجاد(ع) نوید و خبر شهادت من را به مادرم می‌گوید و من چهره آن حضرت را دیده و به من فرمود تو به مقام شهادت می‌رسی و من در تمام طول عمرم به این خواب دلبسته‌ام و به امید شهادت در این دنیا مانده‌ام.

هم اکنون که این خواب را می‌نویسم یقین دارم که شهادت نصیم می‌شود و منتظر آن خواهم ماند تا کی خداوند صلاح بداند که من هم همچون شهیدان به مقام شهادت برسم و به جمع آنان بپیوندم. هم اکنون و همیشه در قنوت نمازم اللهم الرزقنی توفیق الشهادت فی سبیلک است تا خداوند شهادت را نصیبم کند و از خداوند هیچ مرگی جز شهادت نمی خواهم.

نامه همسرشهید مسرور به همسر آسمانی اش

بسم رب الشهدا و الصدیقین

انا لله و انا الیه راجعون
نامه ای به همسر آسمانیم شهید مدافع حرم محمد مسرور:

همسر آسمانی من محمد عزیزم سلام.خوب میدانی که در نبود تو دلم اکنده از دردو دلتنگی است،نازنین من تو که نمیتوانستی حتی ناراحتی مرا ببینی حال چگونه من نبودن تو را

مشاهده کنم؟چگونه نبودنت راباور کنم و چگونه لحظه ها را بی تو سپری کنم؟عکس تو بر روی دیوارهای شهر حک شده است پس چگونه تصویر زیبای تو را تا ابد به روی قلبم حک

نکنم؟مردم شهر،دانش اموزانت،همرزمانت،رفقایت در نبودن تومیسوزند پس چگونه من که به گفته ی خودت بعد از خدا و اهل بیت از همه به تو نزدیکتر بودم خاکستر نشوم؟

محمد عزیزم،داماد شش ماهه ی من،پس از ۴۸ روز چشم انتظار بودن امروز پیکر مطهرت را به منتقدیم کردند،میدانی عزیزم،اسمان دیشب برای تو اشک هایش سرازیر شد،حال چگونه

اشک های من دریا نشود؟داماد رعنای من امشب همه برای حنا بندان من و تو امده بودند.با طبل هایشان برایمان کل میزدند.یادت هست میگفتی اسم من را هم نفس ننویس،من هم

قفس تو هستم؟یار من از قفس تنگت به سوی ملکوت پرواز کردی و من در قفس تنها ماندم.قول دادی همسفر هم باشیم پس چرا مرا در اینقفس تنگ جا گذاشته ای؟یار لحظه ای

همیشگی من فردا برایت لباس عروس میپوشم و به استقبالت می ایم،با تمام شهر گلبارانت میکنم و جشن عروسیمان را برپا میکنیم.از زبان مردم شهر خوبی هایت را

فهمیدم و هنوز باورم نمیشود با چه فرشته ای بودم.هنوز نبودنت را باور نکرده ام و چشم انتظارم.بیش از هر زمانی دلتنگت هستم.یار تو.همسر داغدارت

بسم رب الشهدا و الصدیقین

السلام علیک یا فاطمه الزهرا.السلام علیک یا زینب کبری.السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین.

سلام بر ارواح پاک شهدا و امام شهدا.سلام بر رهبرم و مولایم امام خامنه ای.سلام بر شهدای مدافع حرم و سلام بر شما برادران مدافع حرم

برادران من سلام علیکم.

بار دیگر صدای هل من ناصر ینصرنی به گوش می رسد و شما چه زیبا لبیک گویان جان خود را سپر ناموس حسین کرده اید. و چه غریبانه با جان خود می جنگید و با روح خود میسوزید .هر گاه به دل کندن شما از عزیزانتان فکر میکنم با هیچ منطقی نمیتوانم ان را قبول کنم و صدای غریبانه ی همسرم در گوشم طنین انداز میشود که می گفت:با هر ثانیه دل کندن هزار بار جان می دهم.آری.این دل کندن ماورای هر عقل و منطقی است.این دل کندن فقط عشق می خواهد.عشق به خدا و اهل بیت.غیرت می خواهد.غیرت دفاع از ناموس و حریم اهل بیت. برادران من مانند امام حسن (ع) غریبید.مانند حسین(ع)مدافع اسلامید و مانند ابوالفضل (ع) مدافع حریم ناموس و اهل بیتید.

دلم میسوزد که برای رفتنتان چه طعنه ها که نمیشنویدو چه صحبت ها که از گرفتن پول های کلان روح شما و خانواده هایتان را آزار نمی دهد. نمی دانم چرا عده ای از دلتنگی و بی قراری همسرانتان و خانواده هایتان و بهانه های کودکانتان سخن نمی گویند؟ چه غریبانه اشک میریزید هنگامی که رفقایتان در آغوش شما جان می دهند و باز هم چه غریبانه می سوزید هنگامی که در پی شهادت هر شهیدی جمله ی هر کس لیاقت شهادت را ندارد می شنوید.
برادران من صبور باشید.من هم این طعنه ها و سوختن ها را از روزی که پس از شش ماه عقد بودن منتظر جشن عروسی ام بودم و دقیقا در همان روزی که از خواب بیدار شدم تا با دسته گل پس از ۴۷ روز سپری کردن لحظه های سخت انتظار به استقبال همسرم بروم  و پیکر مطهر همسرم را به من تقدیم کردند میشنوم.عیبی ندارد.همه اش فدای حضرت زینب.به خود افتخار کنید و من به شما برادران بزرگوارم افتخار میکنم.
این را بدانید و هر کس این جمله های مرا می خواند بداند حسین ناموسش را فقط به دست عباس سپرد و هر کسی را برای دفاع از ناموسش انتخاب نمی کند.به خود افتخار کنید که حسین شما را عباس خود دانسته و ناموسش را به دست شما سپرده است.
نمی دانم چرا بعضی ها تنها برخی سخنان بزرگان ما را سرلوحه ی کار خود قرار می دهند و سخنان حضرت آقا را در مورد بزرگی کار و پاداش شهدای مدافع حرم و جهاد مدافعان حرم نادیده می گیرند؟
و چه زیبا فرموده اند رسول خدا که بالاتر از هر کار خیری خیر و نیکی دیگری است تا آنکه فردی در راه خدا کشته شود و بالاتر از کشته شدن در راه خدا خیر و نیکی نیست . وسایل الشیعه.جلد ۱۱. صفحه ی ۱۰.برادران بزرگوار.من از خداوند منان برای شما و خانواده هایتان صبر زینبی میخواهم. در راه دفاع از حرم عمه سادات و بالاتر از ان در راه دفاع از اسلام این سختی ها را به جان و دل بخرید و هنگام زیارت حرم عمه سادات و در لحظه های ناب جهادتان خواهر حقیرتان را برای شهادتی همچون همسرش دعا کنید. ان شاالله زمینه سازان ظهور باشیم.التماس دعای شهادت.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

همسر شهید محمد مسرور

۹۵/۹/۱۹

روایت فراق :تقدیم به شهید محمد مسرور

محمد جان شهادتت مبارک
بالاخره به آرزویت رسیدی
انگارهمین دیروز بود.
سال ۱۳۸۱ مدرسه شهید بستانپور
یادت هست؟ همکلاسی بودیم.
به عکس عموی شهیدت که روی جلد کتاب دین و زندگی چسبانده بودی، خیره شدی و گفتی: به نظرت ما هم می تونیم شهید بشیم؟
-: آره اگه در مسیر خدا حرکت کنیم، شهادت کم ترین چیزیه که نصیب مون می شه.
آهی کشیدی و گفتی: ولی جهاد یه چیز دیگه است.
-: جهاد اکبر هم هست. مبارزه با نفس
-: چه خوبه اگه در جهاد نفس پیروز بشی و در جنگ حق علیه باطل، شهید
-: بله نور علی نورِ
انگار همین دیروز بود که شنیدم در کتابخانه حوزه علمیه مشغول شدی.
از من درباره میکس فیلم پرسیدی.
-: برای چی می خوای؟
-: در حال جمع آوری وصیت نامه شهدا هستم و می خوام عکس و فیلم شهداء رو میکس کنم………
مدیریت وبلاگ شهود عشق را در دست گرفتی و مطالب زیبایی از شهدای کازرون را در آن می گذاشتی.
محمد جان! تو واقعا عاشق شهادت بودی. چه خوب شد که به آرزویت رسیدی! چقدر برایت خوشحالم!
یادت همیشه در دلم جاویدان است.
شهادتت مبارک
ای اولین طلبه شهید مدافع حرم
نویسنده: مجتبی نظریه دیکر رسانه ها

برای شهید محمد مسرور

یادداشتی در فراق دوست :تقدیم به شهید محمد مسرور

از حفاظت از امیرالمومنین در کوفه تا دفاع از حرم زینب‌کبری در سوریه/ تازه فهمیدم محمد را اصلا نشناختم

گفتگوی خواندنی با همسر «شهید محمد مسرور»

شهید محمد مسرور را بهتر بشناسیم

سرگذشت عجیب و بی نظیر شهید محمد مسرور

عکس/ وداع با اولین شهدای مدافع حرم کازرون

تشییع ۴ شهید مدافع حرم در کازرون + تصاویرفیلم شهید مدافع حرمتصاویر شهید مدافع حرم

مطالب مرتبط
نوشتن دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *